"You simply have to put one foot in front of the other and keep going.

Put blinders on and plow right ahead."

- George Lucas


Agile polega na robieniu - jest przeciwieństwem sparaliżowania wynikającego przez nadmierne planowanie.

W Agile otrzymujesz niezbęde wymagania i rozpoczynasz pracę.

Książka w liczbach


848

Stron

12

Komentarzy

5.6

Średnia ocena

Helion

Wydawnictwo

O autorach


Robert Cecil Martin

Robert C. Martin (potocznie zwany Wujkiem Bobem) jest programistą od 1970 roku.

W 2001 roku został pierwszym przewodniczącym Agile Alliance (jest to globalna organizacja non-profit, której celem jest promocja koncepcji rozwoju oprogramowania w metodologii Agile).

Jest uznanym na całym świecie mówcą oraz autorem wielu książek do których możemy zaliczyć m.in "Czysty kod".


Micah Martin jest programistą, konsultantem oraz doradcą w obszarach związanych z wytwarzaniem oprogramowania.

Skupa się m.in. na zasadch i wzorcach programowania obiektowego oraz na praktykach zwinnego wytwarzania oprogramowania.

Regularnie występuje na licznych konferencjach oraz jest autorem wielu artykułów technicznych, np. Clean as You Code

Micah Martin

Dlaczego polecam tę książkę?


Wprowadzenie metodologii Agile w moim przypadkus związane było z przejściem całego zespołu z firmy micros do Oracle.

Do tej pory moja praca wyglądała w sposób standardowy - przypisanie taska w systemie obsługi zgłoszeń, przejście przez cały proces zgodnie z przepływem pracy. Po przydzieleniu kolejnego zadania cały cykl się powtarzał.
Potem pojawił się Agile a wraz z nim szereg pojęć do których można zaliczyć m.in: Product Owner, Scrum Master, Sprint, Spring Planning, Daily Standup, Sprint Review, Sprint Retrospective czy Sprint Backlog.
W pewnym momencie czułem się zagubiony, liczba i czas trwania spotkań była nie do zniesienia. Brakowało mi skupienia i możliwości pisaniu kodu.
Zdecydowałem się sięgnąć po powyższy tytuł, żeby zrozumieć na czym dokładnie polega powyższa metodologia i zaproponować zmiany (każdy z nas dopiero się uczył) tak, żeby nasz zespół pracował efektywnie i był produktywny - ciągłe spotkania nie wpływają dobrze na skupienie programisty.

Agile nastawiony jest na elastyczność i szybkość reagowania na zmiany. Może sie zdarzyć, że wymagania klienta ulegną zmianie a my musimy dopasować system do jego potrzeb.
Niezwykle istotne staje sie odpowiednie zastosowanie wzorców projektowych. Książka, na bazie czytelnych przykładów, przedstawia możliwości i zasady używania poszczególnych wzorców projektowych.
"Moduły wysokopoziomowe nie powinny zależeć od modułów niskopoziomowych. Obie grupy modułów powinny zależeć od abstrakcji." - wyobraźcie sobie sytuację w której wymagania klienta ulegają nieznacznej zmiane ale niepoprawna implementacja (bez uwzględnienia tego lub innego wzroca projektowego wpływa na znaczne wydłużenie wprowadzania zmian). Dzięki dużej liczbie przykładów można spojrzeć z szerszej perspektywy (wymagań klienta) na różne wzroce projektowe.

Spotkania z zespołem UI/UX wraz z prezentacją diagramów UML były dla mnie strasznie męczące. Po przeczytaniu książki zdałem sobie jednak sprawę jak bardzo są istotne.
"Modele są budowane w celu sprawdzenia, czy przyszłe, prawdziwe konstrukcje będa zgodne z zamierzeniami swoich twórców." Nagle nasze spotkania nabrały sensu, zacząłem rozumieć czego chcą klienci, jaką wizję na prezentację ma zespół UI/UX a programiści mogli przedyskutować ze sobą założenia projektu i zasugerować zmiany na wczesnym etapie tworzenia systemu.
Całkowicie zmieniło się również moje podejście do diagramów zmiany stanów, kiedy zespół UI/UX zaprezentował, w przypadku jednego modułu, system powiadomień niezgodny z obecna architekturą przygotowywanego systemu.
Po przeczytaniu tej książki zdałem sobię sprawę czym tak naprawdę jest metodologia Agile a same spotkania stały się dla mnie dużo bardziej istotne i w znaczący sposób wpłynęły na podejmowane decyzje przed przejściem do kolejnej iteracji projektu.

Kup swoją książkę


Pobierz próbkę


Książka liczy 848 stron. Jeżeli chcesz zapoznać się ze spisem treści oraz z pierwszym rozdziałem zachęcam do pobrania darmowej próbki klikając na poniższą ikonkę.

Jest to plik pdf liczący 48 stron:
Ikona pliku pdf

Dokonaj zakupu


Jeżeli wprowadzenie do książki wydaje Ci się interesujące zapraszam do zakupu książki.

Możesz tego dokonać klikając w poniższą okładkę:
Agile - programowanie zwinne w C#