Paweł Łukasiewicz
2022-03-10
Paweł Łukasiewicz
2022-03-10
Udostępnij Udostępnij Kontakt
Wprowadzenie

AWS CLI jest narzędziem wiersza poleceń, które pomaga w pracy z usługami AWS. Możemy go używać do tworzenia, aktualizowania, usuwania czy wywoływania funkcji Lambda. W tym wpisie pobierzemy i dokonamy konfiguracji narzędzia - będzie nam potrzebne do wpisu poświęconego Amazon Kinesis.

Instalacja i konfiguracja

W tej sekcji skupimy się jedynie na systemie operacyjnym Windows ponieważ jest to mój domyślny wybór od wielu lat. Jeżeli jednak czytasz ten wpis i pracujesz na innym systemie - daj proszę znać przez przygotowany formularz kontaktowy: formularz kontaktowy

Proces instalacji nie jest skomplikowany, musimy jedynie poświęcić parę chwil na konfigurację. W zależności od wersji systemu skorzystajcie z jednego z poniższych linków:

Po pobraniu przechodzimy przez instalację, która przebiegnie automatycznie: AWS CLI: instalacja

Kolejny krok to ustawienie zmiennej środowiskowej w systemie tak jak na poniższym zrzucie ekranu: AWS CLI: zmienne środowiskowe

Zanim przejdziemy dalej sprawdzimy czy proces instalacji przebiegł pomyślnie. W tym celu w konsoli linii poleceń wykonamy poniższe polecenie:

aws --version
Powyższe polecenie zwraca szczegóły dotyczące wersji AWS CLI: AWS CLI: sprawdzenie wersji

Kolejny krok to proces konfiguracyjny pozwalający połączyć CLI z naszym kontem. W tym celu, przez rozpoczęciem konfiguracji, warto przygotować sobie poniższe parametry:

  • AWS Access Key;
  • AWS Secret Access Key;
  • Domyślna nazwa regionu;
  • Domyślny format wyjściowy.
Dostęp do nich jest możliwy z poziomu My Security Credentials widocznego jako menu rozwijalne dla nazwy konta. Jeżeli macie jakieś problemy z pozyskaniem tych danych spójrzcie tutaj: AWS - tworzenie konta

Przechodzimy dalej. Kolejne polecenie, które wykorzystamy to:

aws configure
Zostaniecie poproszeni o wprowadzenie powyższych parametrów: AWS CLI: konfiguracja

Proces konfiguracyjny został zakończony. Czytelnicy bloga doskonale wiedzą, że nie jestem wielkim fanem wiersza poleceń dlatego nie będę rozszerzał tego wpisu. W kolejnych wpisach będziemy zwykle korzystać z witryny internetowej w celu przeprowadzania konfiguracji różnych usług, proces publikowania kodu będziemy odbywał się przez dedykowaną wtyczkę. Jedyny wyjątek zrobimy we wpisie o strumieniach AWS Kinesis ponieważ entry-point w tym przypadku jest nieco inny.

Jeżeli chcecie poczytać nieco więcej o AWS CLI odsyłam do oficjalnej dokumentacji: https://aws.amazon.com/cli/

My przechodzimy płynnie do kolejnego wpisu :)