Paweł Łukasiewicz
2020-05-10
Paweł Łukasiewicz
2020-05-10
Udostępnij Udostępnij Kontakt
Wprowadzenie

Wpis ten powinien powstać nieco wcześniej ale czasami ciężko jest nadążyć za nazewnictwem stosowanym w informatyce.

Głównym powodem, który skłonił mnie do napisania tej krótkiej aktualizacji jest fakt ogłoszenia platformy .NET 5 oraz reorganizacji jednego z widoków obecnych na moim blogu: plukasiewicz.net - wybrane artykuły Można odnieść teraz wrażenie, że ASP.NET 5 jest jedną ze składowych tej platformy a ja dodaje nowe artykuły w tej sekcji.

Cofnijmy się jednak parę lat do tyłu. ASP.NET jest platformą istniejącą od około 18 lat (w momencie tworzenia wpisu). Wersja ASP.NET 4.8 jest dojrzałym produktem, ciągle wspieranym, który można pobrać ze strony https://dotnet.microsoft.com/apps/aspnet

Problem z nazewnictwem pojawił się wraz z rozpoczęciem prac nad .NET Core. Nowa platforma ASP.NET, napisana od postaw, została nazwana jako ASP.NET 5. Mogło to wprowadzać w błąd ponieważ z wersji 4.6 przeszliśmy na 5 myśląc, że nowa wersja zastępuję poprzednie wydanie (ASP.NET oraz ASP.NET Core współistnieją na rynku).

Z uwagi na problematyczność tego nazewnictwa Scott Hanselman napisał na swoim blogu, że

  • ASP.NET 5 staje się ASP.NET Core 1.0;
  • .NET Core 5 staje się .NET Core 1.0;
  • Entity Framework 7 staje się Entity Framework Core 1.0 lub kolokwialnie mówiąc EF Core 1.0.
Spójrzcie poniżej: plukasiewicz.net - wybrane artykuły

Jak ta (historyczna już) informacja wpływa na mojego bloga? Przegapiłem zmiany związane oficjalnym nazewnictwem dlatego na powyższym zrzucie ekranu z mojego bloga możecie zobaczyć dwa kafelki, jeden dotyczący ASP.NET 5 a drugi ASP.NET Core, które są tak naprawde tym samym. Zwróciłem na to uwagę dopiero w momencie rozpoczęcia prac nad artykułami dotyczącymi .NET 5.

W momencie publikacji zmieniłem nazwę z ASP.NET 5 na ASP.NET ponieważ te wpisy dotyczyły poprzedniej wersji frameworka oraz przeniosłem pozostałe artykuły do odpowiedniej kategorii: plukasiewicz.net - wybrane artykuły