Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Udostępnij Udostępnij Kontakt
Wprowadzenie

Wyobraźmy sobie sytuacje w której musimy napisać "pracę domową" albo jakiś artykuł, ale…dzisiaj jest ten dzień, kiedy żadne pomysły nie przychodzą nam do głowy, nie mamy nawet pomysłu od czego rozpocząć pisanie. W takiej sytuacji możemy wykorzystać ChatGPT, żeby przygotował nam pierwszy szkic. Zapewne nie będzie on idealny, ale pozwoli nam zaoszczędzić sporo czasu.

Pamiętajcie też, żeby nie korzystać z generatywnej sztucznej inteligencji do przygotowania treści, o których nie macie pojęcia. Dlaczego? Zawsze powinniśmy wiedzieć chociaż co nieco na dany temat, żeby mieć pewność, że ktoś nie próbuje nam wcisnąć fałszywych informacji. Dodatkowy atut posiadanej wiedzy to możliwość rozszerzenia zapytań o interesujące nas fakty.

Sport i zdrowie a…siedzenie przed komputerem

Sprawdźmy jak ważne jest dbanie o kondycje oraz zachowanie zdrowej postawy przy tak długiej pracy przy komputerze jak nasza.

Prompt:

Napisz krótkie, 3 akapitowe podsumowanie na temat: "Istotna sportu i zdrowej postawy w życiu programisty".
Odpowiedź: ChatGPT: artykuł - zdrowie programisty

Dostaliśmy więcej niż chcieliśmy. Warto przeczytać powyższą odpowiedź co najmniej 2 razy i zastanowić się czy dbamy o swoje zdrowie, dietę a nawet czy przeprowadzamy rutynowe badania lekarskie.

Eksperymenty z treścią

Zanim poprosimy ChatGPT o dalszą pomoc, podzielimy temat na mniejsze części. Dodatkowo, musimy się zastanowić, dla kogo piszemy. Czy to jakiś rozdział książki, praca nauka czy może wpis na blogu?

Wraz z powyższą odpowiedzią, pojawił się pomysł w mojej głowie na wpis na blog dotyczący dbania o nasze zdrowie. Kurde, spędzamy przed komputerem grube godziny, sięgamy po niezdrowe przekąski, czasem napoje energetyczne, siedzimy w przeróżnych pozycjach niekoniecznie dobrze wpływających na nasz kręgosłup. Zobaczmy co ChatGPT ma do powiedzenia na ten temat.

Wybraliśmy już kluczowe punkty dla naszego wpisu. Spis treści mógłby przestawiać się w poniższy sposób:

  • Wprowadzenie: informacje dotyczące tego jak ważna jest utrzymanie w życiu programisty równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym i zdrowiem.
  • Zdrowie: zdrowie psychiczne i fizyczne, redukcja stresu i poprawa koncentracji i kreatywności. Regularne badania.
  • Dieta: czym zastąpić niezdrowe przekąski, napoje energetyczne. Jak się zdrowo odżywiać?
  • Kręgosłup: ergonomiczne krzesło i przykładowy zestaw ćwiczeń rozciągających.
  • Oczy: jak ćwiczyć wzrok?
  • Podsumowanie: Podsumowanie powyższych punktów.

1. Wprowadzenie

Prompt:

Dla artykułu: "Istotna sportu i zdrowej postawy w życiu programisty" napisz sekcję: "Wprowadzenie: informacje dotyczące tego jak ważna jest utrzymanie w życiu programisty równowagi pomiędzy pracą a życiem prywatnym i zdrowiem."
Odpowiedź: ChatGPT: artykuł - jak ważne jest utrzymanie równowagi w życiu programisty

2. Zdrowie

Prompt:

Dla artykułu: "Istotna sportu i zdrowej postawy w życiu programisty" napisz sekcję: "Zdrowie: zdrowie psychiczne i fizyczne, redukcja stresu i poprawa koncentracji i kreatywności. Regularne badania."
Odpowiedź: ChatGPT: artykuł - zdrowie psychiczne i fizyczne

3. Dieta

Prompt:

Dla artykułu: "Istotna sportu i zdrowej postawy w życiu programisty" napisz sekcję: "Dieta: czym zastąpić niezdrowe przekąski, napoje energetyczne. Jak się zdrowo odżywiać?"
Odpowiedź: ChatGPT: artykuł - dieta

4. Kręgosłup

Prompt:

Dla artykułu: "Istotna sportu i zdrowej postawy w życiu programisty" napisz sekcję: "Kręgosłup: ergonomiczne krzesło i przykładowy zestaw ćwiczeń rozciągających."
Odpowiedź: ChatGPT: artykuł - kręgosłup

5. Oczy

Prompt:

Dla artykułu: "Istotna sportu i zdrowej postawy w życiu programisty" napisz sekcję: "Oczy: jak ćwiczyć wzrok?"
Odpowiedź: ChatGPT: artykuł - oczy

6. Podsumowanie

Prompt:

Dla artykułu: "Istotna sportu i zdrowej postawy w życiu programisty" napisz sekcję: "Podsumowanie: podsumowanie powyższych punktów."
Odpowiedź: ChatGPT: artykuł - podsumowanie

Gotowy artykuł

Ja, w imieniu chatbota, odsyłam do pierwszego artykułu napisanego w całości przez AI: ChatGPT: nasze zdrowie