Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Udostępnij Udostępnij Kontakt
Wprowadzenie

Podobno używanie ChatGPT do pisaniu kodu jest jak pomoc doświadczonego programisty. Pozwala zaoszczędzić wiele czasu na kodowaniu, jeżeli wiemy, jak to zrobić poprawnie.

Musimy zdawać sobie jednak sprawę, że jasność i kontekst odgrywają tutaj znacznie większą rolę niż w przypadku poprzednich wpisów. Musimy wyrażać się niezwykle klarowanie w tym jaki ma być efekt wykorzystania chatbota. Musi wskazać, czy chcemy utworzyć nowy kod a może dokonać sprawdzenia istniejącego. Jaki jest nasz język docelowy? W jakim formacie chcemy dostać zwrot informacji. I wiele, wiele więcej jak doskonale wiecie na bazie swoich codziennych doświadczeń.

Wybór języka programowania

W pierwszym kroku powinniśmy wskazać w jakim języku programowania chcemy dostać odpowiedź. Jeżeli jednak dopiero zaczynacie swoją przygodę z programowaniem możecie również zapytać chatbota jakiego języka programowania możemy użyć do danego zastosowania:

Jakiego języka programowania mogę użyć do stworzenia funkcji odliczającej dni do danego wydarzenia?
Odpowiedź: ChatGPT: programowanie - przykładowa funkcja

Przyznam, że więcej niż satysfakcjonująca odpowiedź.

Funkcja w JavaScript

Dlaczego zaczynamy od JavaScript? Chcemy szybko zobaczyć efekt a otrzymany kod wrzucimy w pliczek .html, odpalimy w przeglądarce i zobaczymy czy wszystko gra.

Nasza komenda może przyjąć poniższą formę:

Utwórz funkcję w JavaScript, która odlicza dni do danego wydarzenia. Cały kod umieść wewnątrz prostej strony www, abym mógł szybko przetestować rezultat działania w przeglądarce.
Odpowiedź: ChatGPT: programowanie - funkcja w JavaScript

Otrzymaliśmy nawet instrukcję jak taką stronkę odpalić w przeglądarce. Dla nas jest to proste, ale jeżeli ktoś zaczyna swoją przygodę z programowaniem może być mocno (i przyjemnie) zaskoczony taką instrukcją.

A oto i rezultat: ChatGPT: programowanie - przykładowa strona www

Wszystko wygląda w porządku a sam efekt jest niezły. Zwróćcie uwagę jak proste wydaliśmy instrukcje.

Iteracja i rozwój

Możemy teraz kontynuować pracę z otrzymanym kodem, modyfikować go oraz dopasowywać do naszych potrzeb. Spróbujmy dodać nieco styli w postaci .css.

Prompt:

Dodaj trochę styli css, aby poprawić warstwę prezentacji. Bardzo podoba mi się styl kafelków w Windowsa 8.
Odpowiedź: ChatGPT: programowanie - modyfikacja styli css

A tak wygląda efekt "naszej pracy" w oknie przeglądarki: ChatGPT: programowanie - gotowy szablon strony www

Jak na pierwszy raz – efekt jest zadowalający. Pamiętajcie, że wszystko zależy od dokładności naszych poleceń, od tego co chcemy osiągnąć oraz jaki kod chcemy wygenerować. Będziemy się zagłębiać dalej w możliwości chatbota w kolejnych wpisach ale i osobnych artykułach bo ten temat wydaje się niezwykle interesujący.