Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Udostępnij Udostępnij Kontakt
Wprowadzenie

Możliwości wykorzystania ChataGPT są naprawdę ogromne. W tym wpisie przygotujemy CV dla wymyślonej osoby. Oczywiście, możemy podać swoje dane i poprosić chatbota o pomoc w dopasowaniu CV do konkretnej pracy, której poszukujemy.

Zbieranie informacji

Podobnie jak w poprzednich przypadkach kluczowe jest odpowiednie przedstawienie informacji, które są wymagane do poprawnej interpretacji naszej prośby. W tym wypadku potrzebujemy danych kontaktowych, wykształcenia, doświadczenia zawodowego, umiejętności i ważnych (z perspektywy pracy) osiągnięć.

A na jakie pozycje będziemy aplikować? W pierwszej kolejności...kierowca testowy Lamborghini.

Przykładowe dane potrzebne do CV:

  • Dane kontaktowy: Krzysztof Jeżyna, k.jezyna@randommail.com, tel.: 203-5962-24
  • Wykształcenie: Politechnika Warszawska, Mechanika i Budowa Maszyn
  • Doświadczenie zawodowe: Mechanik w serwisie Audi, Kierowca wyścigowy Kia Lotos Race przez jeden sezon, tester samochodów
  • Umiejętności: odporność na stres, uczestnik szkoły wyścigowej
  • Osiągnięcia: Przejazd Nordschleife w Lamborghini Gallardo poniżej 8 minut.

Powyższe dane nie mają żadnego związku z rzeczywistością.

Kierowca testowy

Wykorzystując powyższe informacje możemy napisać poniższe polecenie:

Utwórz CV dla osoby Krzysztof Jeżyna. Krzysztof w 2010 roku ukończył politechnikę warszawską uzyskując tytuł magistra inżyniera kierunku Mechanika i Budowa Maszyn. W trakcie studiów brał udział w rozwoju samochodu napędzanego energią słoneczną. Wraz z zespołem zajął 2 miejsce w Europie przejeżdżając na jednym ładowaniu blisko 200 kilometrów.  Po studiach pracował przez 2 lata w autoryzowanym serwisie Audi. Został również kierowcą wyścigowym Kia Lotos Race po wygraniu polskich eliminacji. W 2021 przejechał pętlę Nordschleife w Lamborgini Gallardo poniżej 8 minut. Utwórz CV, które zbiera powyższe informacje. Krzysztof jest odporny na stres, brał udział w szkole wyścigowej. Jego adres email to: k.jezyna@randommail.com, numer telefonu: 203-5962-24. Krzysztof szuka pracy jako kierowca testowy Lamborghini.
Odpowiedź: ChatGPT: przykład CV

CV wygląda całkiem interesująco, chatbot dodał od siebie kilka elementów, które z pewnością możemy wykorzystać. Ciekawe jest dodanie osób referencyjnych - ja osobiście nigdy z tego nie korzystałem, ale wygląda to dosyć profesjonalnie i pozwala rekruterom/rekruterkom na dodatkowy kontakt w celu weryfikacji naszej osoby.

Idealne CV

Spróbujmy teraz podejść do tematu od innej strony. Kiedy szukałem swoje drogi na przyszłość wysyłałem wiadomości e-mail do różnych firm, żeby dowiedzieć się jak wygląda profil idealnego kandydata na dane stanowisko. Ku mojemu zaskoczeniu sporo firm odpisało podając konkretne wytyczne. Przygotujemy teraz prompt, który wygeneruje nam idealne CV dla osoby na stanowisko kosmonauty. Zobaczymy jak z tym zadaniem poradzi sobie chatbot oraz jak dużo pracy czeka potencjalnego kandydata zanim będzie aplikował do NASA.

Prompt:

Przygotuj CV idealnego kandydata na stanowisko NASA. Nie wiem, jak powinno wyglądać takie CV ale chciałbym zobaczyć jaki uniwersytet najlepiej skończyć, jakie należy zrobić uprawnienia, jakie podsiadać umiejętności i badania, jakie znać języki i jakie mieć doświadczenie, żeby móc kandydować na astronautę do programu kosmicznego NASA.
Odpowiedź: ChatGPT: idealne CV do NASA

Nie będzie łatwo. My możemy jednak zobaczyć, że ChatGPT potrafi również profilować kandydatów wykorzystując swoją szeroką "wiedzę". Jeżeli ktoś interesuje się tą tematyką warto zobaczyć film: "A Million Miles Away". Jest to film oparty na faktach, który pokazuje drogę potomka meksykańskich imigrantów w drodze do spełnienia marzenia o zastaniu astronautą.