Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Udostępnij Udostępnij Kontakt
Wprowadzenie

ChatGPT nie zastąpi naszej kreatywności ale możemy skorzystać z jego pomocy aby wygenerować nowe pomysły czy perspektywy. Model ten jest zawsze gotowy na burzę mózgów i potrafi wymyślić znacznie więcej niż przypuszczamy. A z pewnością zrobi to szybciej niż my.

Podobnie jak w poprzednich przypadkach, przed skorzystaniem z pomocy generatywnej sztucznej inteligencji musimy wyjaśnić temat. Szukamy nowego biznesu, może imienia dla psa a może pomysłu na prezent na 18-ste urodziny? W naszym przypadku spróbujemy zorganizować wieczór kawalerski – zobaczymy, czy pojawią się jakieś ciekawe pomysły.

Zaczynamy od otwartych pytań

W tym przypadku nie poszukujemy konkretnej odpowiedzi. Ma to być burza mózgów, więc zaczniemy od otwartego pytania – porównajmy to do kilku pomysłów naszych znajomych. Następnie, będziemy wybierali najbardziej interesujące odpowiedź próbując uzyskać więcej szczegółów na ich temat. Efektem ma być fajny plan na wieczór kawalerski.

Zaczynamy bardzo ogólnie (i w języku polskim):

Jakie masz wyjątkowe pomysły na wieczór kawalerski dla 8 chłopaków w Polsce?
A to odpowiedź: ChatGPT: burza mózgów

Może nie są to najbardziej oryginalne pomysły, ale na pewno sprawdzone i warte rozważenia. W kolejnym kroku wybierzemy kilka z nich a następnie rozszerzymy te, które nas interesują.

Potrzebujemy więcej szczegółów

Z powyższej listy wybieram numer 5, 6 i 8 ponieważ są najciekawsze z mojej perspektywy. Spróbujmy połączyć je w 1 ciekawy dzień pełen atrakcji, aby nie zawieść naszego (wirtualnego) kawalera.

Prompt:

Połącz pomysły 5, 6 i 8. Spraw, żeby było to wyjątkowe doświadczenie, którego pan młody nigdy nie zapomni. Napisz plan dnia, który możemy zrealizować tak, aby przeplatać te atrakcje.
I odpowiedź: ChatGPT: burza mózgów - plan na cały dzień

Też macie wrażenie, że model nie do końca odpowiedział na naszą komendę? Dodał dodatkowo "Paintball w kombinezonach sumo na plaży" o który wcale nie prosiłem. Degustacja piwa też nie do końca jest tym o co prosiłem, ale…wydaje się to ciekawym pomysłem, zwłaszcza że chcieliśmy spędzić troch czasu na wodzie. Poza tym, duży plus, że degustacja jest na ostatnim miejscu a nie np. przed jazdą na gokartach. ChatGPT jest naszym asystentem więc możemy zapytać czemu zaproponował paintball na plaży. Zobaczymy jaka padnie odpowiedź i jeżeli nie będzie dla nas odpowiednia poprosimy o delikatną zmianę planu.

Dalsze udoskonalenia planu

Prompt:

Dlaczego zaproponowałeś paintball na plaży skoro nie prosiłem o połączeniu pomysłu 7 a jedynie 5, 6 i 8?
ChatGPT: burza mózgów - modyfikacje odpowiedzi

Jest lepiej, ale wciąż strzelanie nie było w naszym planie tego wieczora. Dodatkowo zrozumienie popełnienia błędu na plus. Spróbujmy jeszcze raz i możemy lecieć na wieczór kawalerski.

Prompt:

Strzelanie z broni na strzelnicy to pomysł numer 4 o który również nie prosiłem. Zawęź wyniki do aktywności 5, 6 oraz 8.
ChatGPT: burza mózgów - ostateczny plan

Dobra, po drobnych problemach, ale mamy plan ostateczny. Tak jak widzicie, chatbot przekształca nasz podstawowy pomysł (na organizacje wieczoru kawalerskiego) na w miarę dokładny plan (o nic więcej nie prosiliśmy) jak spędzić ten dzień. A w dodatku życzy nam dobrej zabawy! ChatGPT: burza mózgów - miłej zabawy