Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Paweł Łukasiewicz
2023-11-11
Udostępnij Udostępnij Kontakt
Wprowadzenie

W poprzednim wpisie wykorzystaliśmy ChatGPT do utworzenia podsumowania książki. W kolejnym kroku poprosiliśmy o zredukowanie ilości słów. W tym wpisie spróbujemy wyjaśnić fenomen książki jaką jest niewątpliwie Harry Potter.

Jak już doskonale wiecie liczy się kontekst oraz bycie konkretnym. W tym przypadku nie będzie z tym problemu, ponieważ prompt będzie niezwykle krótki:

Wyjaśnij fenomen serii książek "Harry Potter" napisanych przez "J.K. Rowling".
Odpowiedź: ChatGPT: wyjaśnienie fenomenu książek o harrym potterze

Swojego czasu pamiętam, że Kościół nie był zadowolony z sukcesu książki podkreślając, że niezliczone rzesze miłośników książek są podstępnie uwodzone przez Szatana a samo czytanie literatury fantasy grozi opętaniem przez Zło. Do czego jednak zmierzam? Do sprawdzenia jak wiele nauczył się ChatGPT i jak daleko możemy wchodzić w interesujące nas tematy.

Prompt:

Czy to prawda, że książka była negatywnie komentowana przez Kościół? Mam tutaj na myśli podstępne uwodzenie przez Szatana czytelników książki oraz mówienie, że czytanie literatury fantasy grozi opętaniem.
Odpowiedź: ChatGPT: Harry Potter a Kościół

Czyli tak jak ze wszystkim. Do mediów zwykle dostają się negatywne komentarze, żeby wywołać falę sensacji. Tak naprawdę zastrzeżenia zależały od indywidualnych poglądów danych Duchownych.

Szkoda, że nie mamy dostępu do źródeł informacji. Dlaczego? Chciałem poprosić o kilka przykładowych artykułów mówiących o braku zastrzeżeń co do serii książek.

Prompt:

Czy możesz zacytować artykuły mówiące, że nie było żadnych zastrzeżeń do serii książek z perspektywy Kościoła?
Odpowiedź: ChatGPT: wyjaśnienie fenomenu książek a odnośniki do cytatowanych artykułów

Na ten moment nie jest do dla nas wielki problem. Chciałem jedynie pokazać coś w rodzaju konwersacji z chatbotem. Zaczynamy od ogólnego pytania, następnie odnosimy się do odpowiedzi po czym próbujemy wyłapać interesujące nas fakty i iść jeszcze dalej w ich zrozumieniu.